Kuraatorite programmisoovitused!

06/10/2023

Open House Tallinn 2023 programmisoovitusi annavad meie kuraatorid Piibe, Evelin ja Mari-Liis.

PIIBE: Kuna meie selleaastane teema on haridus, sooviksin välja tuua kaks ülitoredat koolimaja – üks uus ja teine vana.

Kivimäe mändide all asuvas Püha Johannese koolis käivad lapsed alles teist õppeaastat. Ainulaadne, vaid annetuste toel valminud hoone, milles on ka ilus väike kirik, kutsub uurima ja avastama. Seal teevad tuure koolilapsed ise, esimestel tuuridel on üles lubanud astuda ka noored muusikud. Meie sündmuse käigus on avatud ka hubane kohvik, seega tasub tulla!

Teine tore koolimaja on kahtlemata Ristiku Põhikool, mis selle ehitamise ajal, 100 aastat tagasi oli Tallinna kõige uhkem koolimaja. Eriliseks teeb hoone ka asjaolu, et see pärineb Herbert Voldemar Johansoni sulest – tema on arhitekt, kes kavandas ka meie Riigikogu hoone. Mis nende seinte vahel täna toimub, on kahel päeval teie ees. 

EVELIN: Kahe silmapaistva objektina tooksin välja TalTech Mäemaja ning RMK Metsamaja.

TalTech Mäemaja on linnaku kõige energiatõhusam ning parima sisekliimaga õppe- ja teadushoone. Hoone ehitusmaterjalidest on auväärsel kohal puit – seda on kasutatud nii konstruktsioonis, vaheseintes, uste- põrandate- ja laeviimistluses kui ka mööblis. Hoone on saanud 2021 aastal Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia. Mäemajas saab omandada tipptasemel inseneriharidust ning viia läbi teaduskatseid, misläbi luua uusi ja olulisi energiatõhususe lahendusi. 

Toompuiestee 24 RMK Metsamaja hoone koosneb kahest osast: vanemast, mis pärineb aastast 1903 (arhitekt Otto Schott) ja selle külge 1974. aastal ehitatud uuest osast (arhitekt Siim Jõe). Praegu nimetatakse hoonet Metsamajaks, kuna siin asuvad Riigimetsa Majandamise Keskuse Tallinna kontori ja teiste metsandusvaldkonna asutuste tööruumid.

MARI-LIIS: Mulle on seeaastasest programmist eriti südamelähedaseks saanud kolm objekti. Üheks on Lutheri kvartal, mille tuur justkui loob ühenduse mineviku ja tuleviku vahel. Ilmselt mitte enam kauaks ei ole meil võimalust külastada seda kunagi vaid tehase töötajatele avatud territooriumi sellisena nagu ta ajahambast puretuna siiani seisnud on. Ekskursioon annab külastajale ettekujutuse tulevikunägemusest ja samas pakub sisukat ajalugu.

Ajaloost sügavamalt huvitujatele soovitaksin Roosikrantsi residentsi. See hoone on ääretult põnev ja mitmekihilise ajaloo ning kurioossete asukatega. Läbi erinevate võimuvahetuste on residents saanud nüüd üheks Tallinna linna esindushooneks. Mark van Junge, tuntud ärimehe perele rajatud hoones saab kuulda perekonnalugusid ja värvikaid ajaloosündmusi põimununa juugendstiilis arhitektuuriga ja vastakaid arvamusi tekitanud sisearhitektuuriga. Hoone planeering ja selle muudatused tekitavad veel eraldi kõneainet. Tuuridel pajatatakse ajaloopaljastusi ja õudusjudinaid tekitavaid fakte.

Tänapäevast ja innovaatilist arhitektuuri austavale kuulajaskonnal tasub külastada Ülemiste Citys asuvat Alma Tominga maja. Hoone mõjub väga inspireerivalt, uuenduslikult ja kergelt. Heale töökeskonnale rõhuval majal on pakkuda põnevaid ehituslahendusi ja hinge paitavat sisedisaini.

#openhousetallinn2023 #openhousetallinn #oht2023 #PeopleToPeople #BritishCouncilEstonia